Ağaç Kurdu

Ağaç kurtları haşere gurubundan olup eklem bacaklılar içinde incelenir. Sert kabuklu olup genellikle iki kanada sahiptir. Ağaç kurtları insanı ısırmazlar. Tahtakurtları tamamen otçuldurlar. Baş kısımları sert keratin denen maddeden oluşur. Ağız yapıları çok gelişmiştir. Göğüs kısmında 2 çift,karın kısmında 1 çift olmak üzere toplam 6 ayağı vardır. Tahtakurdunun (mobilya kurdu) başucunda 1 çift anteni vardır. Tahta kurdunun genel olarak boyları 1,5 ile 3 cm kadardır. Toplumda farklı isimler ile bilinirler bunlardan bazıları (ağaç kurdu, ahşap kurdu, ağaç böceği, ağaç kemiren..

Mobilya kurdu olarak adlandırılan bu kurtlar evimizde ahşaptan oluşan her türlü nesnenin içini oyarak orada yuvalanırlar. Mobilya kurtları mobilya ve ev eşyalarını sürekli delip çürüttüğünden bizim için zararlı haşere durumundadır. Bu haşere türleri gece aktif olup daha hızlı çalışırlar. Ağacı delerken çok farklı sesler çıkarırlar bu sesleri duymak mümkündür.

Ağaç kurdu nasıl tanınır ?
Ağaç kurdu 2 kanadı olan baş ve göğsü sert kabuktan oluşan başında 1 çift ufak anteni bulunan,6 ayaklı bir haşeredir. Ahşapları sürekli delerek yuvalandıkları için; tahta kurdu olan yerlerde ahşap kırıntıları, ağaç tozları, bulunur. Ayrıca tahta kurtları (mobilya kurtları) ahşap zeminlerde delikler açarak sürekli zarar verir. Genellikle kahverengi ve siyahımsı renkleri vardır…
Ağaç kurdu nerelerde yaşar?
Ağaç kurtları özellikle yuvalanmak için ağaç köklerini, ahşap ev eşyalarını, mobilya, kapı pervazları, evlerdeki parke ve lambiri içlerinde yani ağaç ve ahşapla ilgili her türlü metanın içinde barınırlar…
Ağaç kurdu insanı ısırırmı?
Ağaç kurdu haşereleri daha önceden belirtildiği gibi tamamen otçul oldukların dan beslenmelerinde hep bitkisel gıdaları kullanırlar. Yaşam alanı olarak ta ahşap aksanlarını seçtiği için insan ile ilgili hiçbir sorunları yoktur. Kana ihtiyaç duymadıkları için insanı ısırmak gibi bir sorunları yoktur….
Ağaç kurdu zararları nelerdir?
Ağaç kurtlarının ağız yapısı oldukça sağlam olduğu için ağaçları, tahtaları ve ahşap malzemeleri kolaylıkla kemirebilmektedir. Yalnızca ağaçtan elde edilen malzemelere değil, yeşil bitkilere de zarar veren ağaç kurdu, yeşil bitkileri delerek kurumalarına ve solmalarına neden olmaktadır. Özellikle geçimini çiftçilikten sağlayan insanlar için büyük maddi zararlar yaratabilecek bu durum, hayvansal dokularla beslenen türler nedeni ile besi hayvanlarına da hasar verebilmektedir. Tüm bu durumlar göz önünde bulundurulduğunda, tahta kurtları olarak da bilinen bu haşereler ile mücadelenin oldukça dikkatli ve profesyonelce yapılması gerekmektedir.

Leave a Reply