Akrep İlaçlama

Akrep sıcak ve nemli bölgelerde yaşayan, zehirli canlıdır. Zehirlerinin etkisi ve boyları yaşam alanlarına ve türlerine göre değişen akreplerin boyları, 5-15cm arasında değişir. Akrep canlısının rengi genelde siyah, kahverengi ve kızıldır. Akrepler en çok taş ve kayaların diplerinde, moloz yığınlarının altında, ormanlık alanlarda ve eski ahşap binaların içlerinde görülür. Birçok akrep türü zehirlidir fakat zehirlerinin etkisi yaşadığı alanlara göre değişmektedir. Bazı akreplerin zehirleri etkisini uzun sürede gösterirken, birkaç saat içinde insanı öldürebilen zehirli akreplerde vardır. örnek vermek gerekirse, çöl ortamında yaşayan bir akrep ormanlık alanlarda yaşayan akreplere göre daha zehirlidir. çünkü çöllerde yaşayan akrepler suyu daha az tüketirler ve vücutlarındaki zehri dışa atamazlar.

Akreplerin evlere gelme nedeni, özellikle kış aylarında toprak içine açtıkları yuvalarının dağılması sebebiyledir. Yuvası dağılan akrepler kendilerine güvenli ve yiyecek sağlayabileceği bir yer bulmak amacıyla evlere yönelirler. Ev içlerinde akreple karşılaşıldığında kesinlikle müdahale edilmemelidir. çok etkili zehre sahip akrep türlerinin var olması nedeniyle bu durum oldukça tehlikelidir. Evde akrep özellikle kuytu köşelere ve ayakkabı içlerine saklanarak insanları sokabilir. Akrep sokması durumunda acilen bir hastaneye ulaşılmalıdır. çünkü birkaç saat içinde insanı öldürebilecek kadar zehirli akrep türleri vardır. Eğer akrep sokmasına maruz kalan kişi, hastaneye ulaşılması zaman alacak bir yerde ise yapılması gereken ilk müdahale, akrebin soktuğu yerin 5cm kadar üstünden bir ip ya da bez parçası ile sıkıca bağlamak ve böylelikle kan akışını yavaşlatmak gerekir.

Akrep çok güçlü bir yapıya sahiptir. Bu nedenle akrep ile mücadele zordur. Genelde yanlış yaşayan akrepler, çiftleşme döneminde kendilerine eş bulmak amacıyla bir araya gelirler. Akrep zararlısının çiftleşmesi çok ilginçtir. Erkek akrep ile dişi akrep kuyruklarını birbirine dolayarak çitleşir. Bu işlemin ardından, erkek akrep dişi akrebi spermlerini sakladığı bölgeye götürerek dişi akrebin döllenmesine yardımcı olur. Akrep çiftleşmesinin en ilginç olan kısmı, çiftleşme sonrası genelde dişi akrebin erkek akrebi yemesidir. Dişi akrep yumurtalarını bir süre sırtında taşır. Akreplerin vücudu kitin denilen bir madde ile kaplıdır. Bu madde akrepleri birçok dış etkilerden korur. Bazı akrep türleri karlı havalarda bile günlerce donmadan yaşayabilir. Akrepler doğada bulunan tavşan, kuş, kertenkele, fare, kurbağa ve küçük böcekler ile beslenir. Akrep zehirli iğnesini soktuğu avını önce zehirleyerek felç eder. Daha sonra hareketsiz olan avını zehrin etkisiyle parçalara ayıran akrep beslenmesini sağlar.

Akrep ile karşılaşılması durumunda hemen bir ilaçlama şirketini arayıp akrep ilaçlaması talebinde bulunmalısınız. Akrep ilaçlaması yaptıracağınız ilaçlama servisinin yasal olmasına ve kullandığı ilaçlarında Sağlık Bakanlığı onaylı ilaçlar olmasına özen gösteriniz. Mutlu ilaçlama şirketimiz, siz değerli müşterilerimiz için, Sağlık Bakanlığı onaylı ve etkili ilaçlarımızı şirketimiz bünyesinde çalışan profesyonel ve ilaçlama konusunda uzman ilaçlama personellerine uygulatmaktadır. Bize ulaşın sizi akrep canlısından kurtaralım.

Akrep nedir

Akrep dört çift ayaklı, kıskacı olan bir hayvandır.

Akrep av aramak için dolaşırken kuyruğunu gövdesinin üzerine doğru bir yay gibi kıvırır. Akreplerin en sevdiği yiyecek böcekler ya da fare, kertenkele gibi küçük hayvanlardır. Akrep güçlü kıskaçlarıyla avını sımsıkı yakaladığında, kuyruğunu hızla başının üzerinden aşırarak iğnesini kurbanına batırır. Böylece, akrep

iğnesinden akıttığı zehirle avını öldürür ve vücudundaki sıvıları emer. Zehrin etkisi akrebin türüne göre değişir. Genellikle akreplerin sokması çok acı verir, ama bazı türlerindeki insanı ve en iri hayvanları bile öldürebilir. En tehlikeli akreplerden biri Kuzey Afrika’da yaşayan sarımsı kahverengi akreptir (Andtoctonus australis). Zehirli akreplerin çok yaygın olduğu Meksika’da her yıl en az 1.000 kişi akrep sokmasından ölür.

Akrep türlerinin çok azının zehri öldürücüdür; bununla birlikte tümünün sokucu acı verir. ABD’de yaşayan Centruroides sculpturatus akrep türünün zehriyse öldürücüdür. Akrep sokmasına karşı çeşitli serumlar geliştirilmiştir.

Akrep nerede yaşar:Akrep taşların altında duvar yarıklarında kurumuş ağaç kabukları altında kazdıkları dehlizlerde rastlamak mümkündür. Akrep karlı bölgeler hariç hemen her yerde görmek mümkündür.

Leave a Reply