Bit İle Mücadele

3 binden fazla farklı türü bulunan bitler siyahtan beyaza kadar pek çok renkte olabilmektedirler. İnsanların ve hayvanların vücuduna yapışarak kan emerler ve beslenmelerini bu şekilde sağlamaktadırlar. İnsan vücudu bitleri bu böcek türlerinden biridir. Bu bitler dışındaki tüm diğer türler kanını emdikleri canlılara pek çok bulaşıcı hastalığı empoze edebilmektedirler.

Dişi bitler sirke adı verilen yumurtalarını canlıların vücudundaki saç, kıl gibi tüylerin arasına gizlemektedir. İnanılmaz bir hızla üreyebilen bitlerin tek bir dişisi 60 gün içerisinde 5 binden fazla yumurta bırakabilmektedir. Bitler yuvalandıkları vücutları değiştirmez. Özellikle evcil hayvanların ciltlerinde yaraların oluşmasına neden olmaktadırlar. İnsan vücudunda en çok yuvalanan bit türlerinin başında pediculus humanus gelmektedir.

Gözle görünmeleri pek kolay olmadığından şiddetli kaşıntı, ciltte karıncalanma hissi, tahriş ve enfeksiyon bit böceğinin vücutta yuvalandığını düşündürmektedir. Pek çok hastalığı barındıkları vücutta hızlı bir şekilde yayabilen bitler ancak profesyonel ilaçlama yöntemleri ile mücadele edilebilecek böcek türleri arasında yer almaktadır.

Leave a Reply