Çekirge ilaçlama

Çekirge vücudu uzun yapılı olup hareketini zıplayarak sağlayan bir böcektir. Genel olarak 3- 5 cm  boylarda olan çekirgeler türlerine göre farklı boy ve yapılarda olmaktadır. Tropikal bölgelerde yaşayan bazı çekirge türlerinin boyu 10-15 cm civarında olduğu görülmüştür. Kanatları bulunan çekirgeler uzun süre uçabilme yeteneğine sahiptir. Sıcak mevsimlerde yaşamayı seven çekirgelerde toplam 6 bacak bulunur. Özellikle vücutlarının arka kısmında bulunan 2 adet uzun bacağını zıplamak için kullanırlar. Renkleri genellikle yeşil olan çekirgelerin sarımsı renkli olanları da vardır. Otçul beslenen çekirgelerin etçil beslenen türleri de vardır.

Özellikle yaz aylarında yiyeceklerinin azalması nedeni ile uzak mesafelere uçarak göç eden çekirgeler bu göç sırasında üzerine kondukları ekili arazileri talan ederler. Özellikle tahıl ürünleri ile beslenen çekirgeler tahıl arazileri üzerine çok konarlar. Yumurtlama sistemi çoğalan çekirge her üremesinde ortalama 60-70 yumurta yapar. Belli bir sıcaklıkta açılan çekirge yumurtalarının içinden çıkan çekirge yavrularına nimfa adı verilir.

Bahçe ve tarla gibi açık alanlarda ya da tüm kapalı alanlarda çekirgelerden kurtulmak için günün her saati İstanbul genelinde ilaçlama şubeleri ile hizmet veren Mutlu ilaçlama şirketimizden çekirge ilaçlama talebinde bulunabilirsiniz. Etkili ve garantili çekirge ilaçlama için şirketimizi arayınız.

Çekirge nasıl zarar verir

Çekirgeler insanları sokmaz ve zehirlemez fakat çekirgelerin insana en çok zarar verdiği alan ekinlerine ve besin kaynaklarına verdiği zarardır. çekirgelerin belli bir yuvası ve kolonisi yoktur fakat bazı çekirgeler sürü halinde hareket eder ve insanların ekinlerine saldırırlar. önüne çıkan tüm yeşil alanları talan ederler. Toplu çekirge ölümlerinde de çekirgelerin ölüsünden birçok mikrop yayılabilir.

Çekirge ne ile beslenir

Çekirge beslenmesinde tamamen bitkisel maddeleri kullanır. çekirge taze ve yeni filizlenmiş ağaç sürgülerini kemirir. çoğu zaman bitkilerin yeni sürgülerini yediği için ağaçların ve fidelerin gelişimini engeller. Sebze ve meyvelerin yapraklarını kemirip yediği için sebze ve meyveleri verimsiz hale getirir. çekirge haşeresi beslenmesinde insan ve hayvan kanını kullanmaz. Bu bakımdan insanları sokmaz ve zaten zehirlide değildirler. çekirgelere çıplak elle dokunulduğunda veya zarar verildiğinde hafif şekilde insanı ısırabilir.

Çekirge nasıl ürer

Çekirgeler yumurta sistemi ile ürer ve çoğalırlar genel olarak bir çekirge her yumurta bırakmada 70’e yakın yumurta bırakır. çekirgeler yumurtasını eşil bitkiler üzerine bırakır. çekirge yumurtası ortamın sıcaklığına bağlı olarak gelişir ve açılır. çıkan çekirge yavruları kanatsızdır daha sonar geliştikçe vücudunda kanatlar çıkar. çekirge ile kısa zamanda mücadele edilmezse çekirge haşeresi çok kısa zamanda sayısızca ürer ve önlenmesi çok zor olur.

Çekirgeden kurtulmak için ne yapmak gerekir?

Çekirgeler kanatlı hayvanlar olup çok uzak mesafelere kadar uçarlar. Bunun için her an ekinlerimize dalıp talan edebilirler. Bu bakımdan ekinlerde çekirgelere rastlayan bir kişi ilk olarak ilaçlama şirketleri ile irtibat sağlamalı ve ilaçlama için randevu almalı. çekirge ile mücadele ferdi olarak yapılmamalı. çekirge ile ferdi mücadele çoğu zaman etkili olmamaktadır. Ferdi olarak yapılan ilaçlamada kullanılan yanlış ilaçlar size ve ekinlerinize zarar verebilir.

Leave a Reply