Çekirge

Çekirge, 6 bacaklı ve uzun yapılı olan düz kanatlı bir böcek türüdür. Zıplayarak hareket eden çekirgeler, bacaklarının 4 tanesini yürümek, arka kısımlarında bulunan 2 bacaklarını ise zıplamak için kullanırlar. Bitkisel ürünler ile beslenmelerini sağlayan çekirgelerin etçil beslenen türleri de vardır. Özellikle yaz aylarında aktif olan çekirge, tarla, bahçe, çayırlık, çimenlik ve ekili alanlarda yaşar. Yüzlerce türü bulunan çekirgelerin en bilinen türleri; mısır çekirgesi ve İtalyan çekirge, tarla çekirgesi, yeşilçekirge, değnek çekirge’dir. Ağız yapıları çok güçlü olan çekirgeler, yaşadıkları ortamlarda yiyeceklerinin azalması durumunda başka sıcak bölgelere sürüler halinde göç ederler. Çekirgeler sürü halinde kondukları onlarca dönümlük ekili alanları kısa sürede talan edebilirler.

Çekirge sürüleri gökyüzünde kara bir bulut gibi görülür. Uzak mesafeleri uçabilen çekirgeler, havada aralıksız 11-12 saat kalabilir. Çiftleşmelerini sonbahar ve ilkbahar aylarında gerçekleştiren çekirge, yumurtalarını toprak içlerinde saklar. Çekirge yavrularına “nimfa” adı verilir. Tarla, bahçe ve ekili alanlarda yetiştirilen ekinlere kemirerek zarar veren çekirgeler, özellikle çiftçilerin en büyük düşmanıdır.

Çekirgelerden kurtulmak için, çekirge ilaçlaması yaptırmak gereklidir. İzmir kimya ilaçlama şirketimiz, kapalı ve açık alanlar olmak üzere tüm mekanların ilaçlamasında profesyonel hizmet sağlamaktadır. Günün her saati, şirketimizi arayarak çekirge ilaçlama hizmet talebinde bulunabilirsiniz.

Leave a Reply