Çiyan ilaçlama

Çiyan zehirli hayvanlar içinde incelenen bir haşere türüdür. çıyan görünüş olarak ince uzun ve yuvarlak bir vücut yapısına sahiptir. çıyanın bedeninin alt kısmında birçok ayak bulunur. çiyanlar görünüş olarak kırkayağa çok benzer fakat birkaç özelliği ile kırk ayaktan ayrılır. çiyanın her vücut bölmesinde 1 çift ayak bulunur ve kırk ayağın ise her vücut bölmesinde 2 çift ayak bulunur. çıyan haşeresi yaşadığı yere bağlı olarak farklı boyda ve farkı yapıda olabilir. çıyanlar genellikle 5 – 8cm boyundadırlar fakat bazı tropikal bölgelerde yaşayan çıyanlar 20 – 25cm kadar olabilmektedir. çiyanların bütün ayakları zehirlidir. Bu bakımdan insan vücuduna değdiği anda zehirler ve sokar. çiyan sıcak havalarda etkili olan bir haşeredir. Soğuk havalarda ve kış mevsiminde çiyan haşeresine çok nadir rastlanır. çıyan haşeresine her ortamdarastlamak mümkündür. çıyanlarla sıklıkla karşılaştığımız yerler genellikle evlerin bahçeleri ve kapı eşikleridir. çiyan haşeresi türüne bağlı olarak farklı renklerde olabilir genel olarak çiyan şu renklerde görülür; sarı çiyan, kızıl çiyan, siyah çiyan, kırmızı çiyan ve mavi renklerde olan çıyanlarda vardır.
çıyan haşeresi beslenebilmek için önce avını tespit eder ve daha sonra avını sokar. çıyanın soktuğu av zehirlenir ve etkisiz hale gelir. çiyan daha sonra etkisiz hale gelen bu avını yer ve beslenir. çiyanlar evlerin dışında dağda, bayırda, taş altlarında, çalılıklar arasında, beton bloklar altında olmak üzere birçok ortamda bulunur.  çiyanlar genellikle nemli ortamları tercih ederler çünkü nemli yerlerde çıyanın beslendiği böcekler çok sayıda bulunur. çıyanlar yuvalarını toprak altına ve ağaç kovuklarına yapar. çiyan haşeresi sonbahar mevsiminde yağmurların yağması ile yuvalarından çıkar ve yüksek yerlere sığınır. Bu esnada çiyan evlere kadar gelir ve evlere yerleşir. çiyan haşeresi gece karanlıkta çok aktif bir şekilde gezer ve beslenir. çiyan haşeresi gündüzleri genellikle bulunduğu yerlerde saklanır ve gizlenir. Gece karanlık odlumu ortaya çıkar ve beslenmeye başlar. çiyan zehri çok güçlüdür. çiyanlar; akarepler kadar zehirli olan canlılardır. çiyan sokması ve ısırması durumunda hiç zaman kaybetmeden doktora başvurmak gerekir. çiyan sokması sonrası insanlar kısmi felç geçirebilir ve hatta hassas bünyesi olan insanlar ölüm tehlikesi geçirebilir.
çiyanın ısırdığı ve soktuğu yer morarır, şişer, kaşınır ve şiddetli acı verir. çiyan ısırdığında ısırılan yer ile kalp arası sıkıca bağlanmalı. çıyan ısırması sonrası mutlaka doktora gidilmeli ve tedavi olunmalı.
çıyan sokmasından belli bir zaman sonra insanda iştahsızlık, mide bulantısı, baş dönmesi, kusmalar, belirtileri görülebilir aynı zamanda şiddetli baş ağrısı, eklem ve kaslarda kasılmalar ve hatta ölümler olabilir.
Sıcak bölgelerde ve susuz ortamlarda yaşayan çiyanların zehri daha çok güçlüdür.
çiyanlar iyi bir şekilde beslendikten sonra yaşadığı ortama yumurta bırakır. Belli bir süreden sonra çiyan yavruları yumurtadan çıkar ve etrafa yayılır.

ÇİYAN İLE MüCADELE

çiyan ile mücadele tecrübe ve ilaçlama bilgisi ister. çiyan ile mücadele etmek için mutlaka yasal çalışan ve sağlık bakanlığından açma ruhsatına sahip ilaçlama firmasından destek almak gerekir. çiyan ilaçlamasını kesinlikle ferdi olarak yapmayın. Evde çiyan ilaçlamasını ferdi olarak yaptığınızda kullanacağınız yanlış ilaç ve ilaçlama tekniği çiyanları öldürmez. Daha sonra çiyan sokması ile karşılaşabilirsiniz.  Bu bakımdan çiyan ilacı olarak dışardan rast gele ilaçlar alınmaz ve bu ilaçlar ile ilaçlama yapılmaz.
çiyan ilaçlama, böcek ilaçlama ve haşere ilaçlamada kullandığımız ilaçlarımız şirketimiz bünyesinde çalışan ziraat mühendisleri kontrolünde hazırlanmakta ve onların denetiminde uygulamaya gönderilmektedir.
çiyan çok zehirli olduğu için mutlaka en kısa zamanda önlemini almak gerekir. çiyan ilaçlaması gecikmeye gelmez. Ortamda çiyan varsa mutlaka en kısa zamanda ilaçlama yapmak gerekir.

Çiyan soktuğunda ne yapmak gerekir

çiyan türüne ve yaşadığı yere bağlı olarak farklı büyükte olabilir. Genel olarak bir çıyan 5 – 8cm civarındadır. Fakat bazı tropik bölgelerde yaşayan çıyanlar daha büyük olabilir. çiyanın birçok türü vardır ve her çiyan türünün özellikleri farklıdır. Sıcak iklimlerde yaşayan çıyan türleri daha çok zehirlidir.

Çiyan ilaçlaması nasıl yapılır

çiyan zehirli bir haşeredir. çiyan ısırması durumunda insanda çok ciddi sağlık sorunları yaşanabilir. çiyan soktuğunda insanlarda zehirlenmeler yaşanabilir ve hatta ölümler görülebilir. çiyan sokması durumunda yapılması gereken tek şey en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaktır. çiyan sokmasında sokulan alanda kızarma, şişkinlik, şiddetli yanma ve acı his edilir. Evde çiyan bulduğunuzda mutlaka ilaçlama isteyin. Kesinlikle çiyanın ısırmasını beklemeyin.

Çiyan en çok nerde görülür

Çiyan haşeresine dünyanın her yerinde rastlamak mümkündür. çiyan haşeresi özellikle böceklerin yaşadığı yerlerde daha çok bulunur. çiyan doğal ortamda özellikle yuvasını toprak altına ve ağaç kabukları arasına yuvasını yapar. çiyan özellikle sonbahar mevsiminde yağmurlar yağdığı zaman yuvaları su ile dolar ve bunlar yuvalarından çıkıp insanların evlerine kadar gelirler. Bu bakımdan çiyanlar sonbahar mevsiminde daha çok görülürler.

Leave a Reply