Dana Burnu ilaçlama

Dana burnu kanatlı bir hayvan olup insanların ekinlerine ve besin kaynaklarına zarar veren bir haşeredir. Danaburnu haşeresi insanları ısırmaz ve sokmaz. Beslenmesinde insan ve hayvan kanı kullanmaz. Bu bakımdan insanlar ve evcil hayvanlara zarar vermez. Dana burnunun zararlı olduğu alanlar insanların ekinlerinedir. Danaburnu yaşadığı yere ve türüne bağlı olarak farklı büyüklüktedir. Dana burnu haşeresi 3 – 5cm boyunda olan bir böcektir fakat bazı sıcak iklimlerde daha büyük olan danaburnu böcekleri olabilmektedir.

Dana burnu haşeresinin bedeninin üstünde kanatları bulunur ve bazı türleri bu kanatlarını kullanarak uzak mesafelere kadar uçarlar. Dana burnu haşeresinde bulunan kanat sistemi iki çeşittir ve kanatlarkatlanıp küçük bir kanat görünümünü alır. Danaburnu böceğinde toplam 6 adet ayak bulunur. Danaburnu böceğinin ön ayakları çok güçlüdür. Ve uç kısmında sert bir kısım bulunur bununla toprağı çok hızlı bir şekilde kazar. Dana burnu vücudu etli ve dolgun bir yapıdadır ve vücudunun sonunda 2 adet çıkıntısı bulunur. Danaburnu böceğinin baş kısmında 1 çift antenleri bulunur. Gözleri oldukça büyük yapıda ve ağızları kesici ve kemirici bir yapıdadır.

Dana genellikle yumuşak humuslu topraklarda yuva yapar ve dana burnu böceği yuvasını 20 – 30cm yerin derinliğine kazar. Danaburnu genellikle burada yaşar. Dana burnu böceği geceleri aktif olup toprağın yüzeyine çıkar. Dana burnu yaşadığı alandaki ekinlerin taze kökleri ve meyvesi ile beslenir.

Bu bakımdan dana burnu çiftçilikle uğraşan kişilerin ürünlerine oldukça zarar verir. Dana burnu sıcak havalarda çok aktiftir. Soğuk havalarda ve kış mevsiminde yuvalarına çekilir ve kış uykusuna yatarlar.

Dana burnunun böceğinin insanlara zarar verdiği başlıca alanlar: sebzeler soğan, yer elması, tütün, patates, yer fıstığı, pamuk, çeltik, süsü bitkisi, meyve fidanlarına zarar verir. Yani dana burnu tüm meyve sebzelerin taze kısımlarını kemirir ve yiyerek zarar verir. Danaburnu böceği insanların besinin kaynaklarına zarar verdiği için bu böcekler ile mücadele etmek gerekir. Dana burnu ile mücadele de en etkili yöntem ilaçlama yöntemidir.

Dana burnu haşeresi iyi beslendikten sonra çiftleşir ve yumurtasını yuvasının derinliğine bırakır. Yumurtalar ortamın sıcaklığına bağlı olarak genellikle 30 – 40 günde olgunlaşır ve açılır. Bazı ülkelerde ekinler arasından çıkan dana burnu böcekleri toplanır ve besin olarak yenir. 

Danaburnundan kurtulmak için tarla ve ekinlerinizin arasında danaburnu gördüğünüzde mutlaka ilaçlama şirketimize ulaşın. Danaburnu haşeresini ilaçlamak gerekir. Aksi takdirde ürer ve çoğalır. Ondan sonra danaburnu ile mücadele etmek çok zor olur. İlaçlama şirketi olarak tüm haşere ve böceklere karşı ilaçlama hizmetimiz mevcuttur. İlaçlama yapan elemanlarımız ilaçlama eğitimini almış uzman kişilerdir. İlaçlamada kullanılan ilaçlar sağlık bakanlığı onaylı ilaçlardır. Tüm ilaçlamalarda kullanılan ilaçlar şirketimiz bünyesinde çalışan ziraat mühendisleri kontrolünde hazırlanmaktadır. Her türlü ilaçlama için şirketimizden gerekli bilgiyi alabilir ve randevuda bulunabilirsiniz.

Leave a Reply