Danaburnu İlaçlama

Danaburnu ilaçlama; toprakta küçük çaplı kanallar açarak ilerleyen ve bitkilerin köklerinden beslenerek, ekinlerin kurumasına neden olan bu haşerelerden kurtulmak için en etkili çözüm metodudur. Dana burnu; sera, tarla ve bahçe gibi alanlarda daha fazla görülmekle beraber; bu alanlara bağlantısı olan ev, iş yeri, fabrika gibi mekanlardaki bitkilerin içinde de görülebilir. Toprağın derin noktalarına kadar ilerleyebilen bu haşere, bireysel yöntemler kullanılarak yok edilemez. Bunun yanı sıra; amatör ya da zirai ilaçlamalar, dana burnu ile mücadele hususunda çözüm verse dahi, bitkilere de ciddi zararlar vererek, ekinlerin kurumasına yol açacağı gibi çevre sağlığını da tehdit edecektir. Bu nedenle danaburnu ile mücadele için profesyonel ilaçlama şirketleri tarafından açık alan ilaçlaması yaptırmak ya da kapalı alanlardaki bitkiler için uygulama hizmeti almak şarttır.

Genellikle siyah tonlarında olan dana burnu, 3-4 cm büyüklüğündedir ve güçlü ağız yapısı sayesinde filizlenmekte olan bitki köklerine ciddi zararlar verebilmektedir. İlkbahar aylarında daha hızlı çoğalan ve yumurtalarını bitki köklerine bırakarak, fidanların gelişemeden kurumasına neden olmakla birlikte, ekinlerin gelişimini de olumsuz etkileyen dana burnu ile mücadele bu açıdan da büyük öneme sahiptir. Yağmurdan sonra toprak yüzeyine çıkarak, iç mekanlara girebilen bu haşereler, oldukça büyük bir yapıya sahip olduğu için korku yaratmakta ve beslenme sırasında gürültülü sesler çıkarak insanları rahatsız etmektedir. Bahçeli evler, çiftlik ya da yazlık ev gibi yerlerde, kapalı alanlara sıklıkla girerek, buradaki bitkilere zarar veren bu böcekleri yok etmek için profesyonel metotlar ile danaburnu ilaçlama yapan sağlık bakanlığı onayına haiz firmalardan hizmet almak gereklidir.

Dana burnu haşeresinden kurtulmak için bahçe ve sera gibi alanlar ile tarlalarda yapılan ilaçlama işlemlerinde; sıvı ilaçlar kullanılmaktadır. Mücadelesi zor olan haşereler arasında yer alan danaburnunu yok etmek için etkili böcek ilaçları kullanmak ve sağlık bakanlığı onayına sahip olan firmalar tarafından hizmet almak gereklidir. Amatör yöntemler ile yapılan uygulamalar, bu haşereleri yok edemeyeceği gibi; çevre sağlığına ve ekinlere de ciddi zararlar verebilmektedir. Bu nedenle dana burnu ile mücadele için; alanında uzman elemanlar ile hizmet veren ve sağlık bakanlığı onayından geçmiş böcek ilaçları ile uygulama yapan böcek ilaçlama firmaları tarafından hizmet almak gereklidir.

Leave a Reply