Kalorifer Böceği Avcılar

Kalorifer böceği bir hamam böceği çeşididir. Alman hamam böceği olarak da tanımlanan kalorifer böceği diğer hamam böceklerinden daha ince yapıda 1-2 cm boylarındadır. Kızılımsı kahverengi olan hamamböceklerine göre rengi daha açık sarımtırak kahverengidir. Kalorifer böceğinin dişisi erkekten daha iridir. 6 adet bacağı olan bu böcekler çok hızlı hareket ederler ve her yere tırmanırlar.

Kalorifer böceği üremesi

Yaklaşık 1 yıl kadar yaşayabilir ve bir çift kalorifer böceği bulunduğu ortamda 35 milyon nüfusa erişebilecek kapasitede hızlı çoğalır. Bir günde yüzlerce yumurtlayabilen kalorifer böceği yumurtalarını kapsül paketler halinde bırakır ve her kapsülde 6 ila 50 arası yumurta bulunur. Yumurtaların açılma süresi uygun sıcaklık ortamında yaklaşık 2 haftadır.

Kalorifer böceği ne yer

Kalorifer böcekleri her türlü organik ve inorganik maddeyi besin olarak tüketebilirler. Ulaşabildikleri yiyecek artıkları dışında, kâğıt zamkı, diş macunu gibi maddeleri de tüketebilen kalorifer böcekleri diğer ölü böcekler ve kendi cinsinden olan ölü böcekler ile de beslenebilirler.

Kalorifer böceği zararları

Kalorifer böceği gezindiği ıslak ve pis yerlerden taşıdığı virüs ve bakterileri yiyeceklere veya etrafa temas yolu ile bulaştırabilirler. Bulaştırdıkları bakteriler insanlarda gıda zehirlenmesi, dizanteri, ishal hastalıklarının yanı sıra gözlerde sulanma, hapşırma, burun tıkanıklığı, astım gibi alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Kalorifer böceği ile mücadele

Kalorifer böceği üreme potansiyeli çok hızlı olduğundan görüldüğü ortamda hemen ilaçlama işlemi yapılmalıdır. Koloni halinde yaşayan bu böceklerden ortamda bir tanesini gördüğünüzde yüzlercesi var demektir. Bu nedenle kalorifer böceği ilaçlama işlemi vakit kaybetmeden yapılmalıdır.  Kalorifer böceği ilaçlama istanbul işleminde çevresel faktörlere ve haşere yoğunluğuna göre ilaç uygulamaları yapılır. Öncelikle böceklerin yuvalandığı ve gezindiği noktalar tespit edilir. Mutfak gibi ortamlarda yiyeceklere ve etrafa bulaşma riski olmayan özel formülasyonlu jel ilaç uygulaması böceklerin gezindiği yerlere uygulanabilir.  Yoğun olarak görüldüğü noktalara ve yuvalandığı yerlere kokulu sıvı ilaçlar püskürtme yöntemi ile de kalorifer böceği ilaçlama işlemi yapılabilir. Sıradan böcek ilaçları ile yapılan amatörce ilaçlama işlemi her haşere üzerinde tesiri göstermeyeceğinden böceğin ilaca yenik düşmemesi durumunda bağışıklığı direnç kazanabilir ve bu şekilde daha çok üremesine neden olabilir. Bu tür olumsuz sonuçlarla karşılaşmamak için haşere sorunu görülen ortam ve haşere yoğunluğu ne olursa olsun profesyonel çalışan izmir ilaçlama firmaları tarafından yardım alınmalıdır.

Yasal izin belgelerine sahip ilaçlama firmamız sağlık bakanlığınca onaylı ve kaliteli ilaçlar kullanarak her türlü mekanda kalorifer böceği ilaçlama ve tüm haşerelere karşı mücadele işlemini deneyimli çalışanları ile etkili sonuç garantisi vererek uygulamaktadır.

Leave a Reply