Karınca

Yıllardır Dünya’da bizler ile birlikte yaşayan karınca; toprak altında yaşayan, beslenmesini topladığı artıklar ve ölü böceklerden sağlayan en çalışkan hayvan olarak bilinmektedirler.

Karıncalar koloniler halinde yaşarlar. Koloni içerisinde herkesin bir görevi vardır. Kanatlı karıncalar uçarak kendi kolonisini oluşturup başına geçer ve kolonisini yaptıktan sonra kanatlarını döker.

Normal bir karıncanın ömrü bir ya da 2 ay ile sınırlı iken kraliçe karınca 20-25 sene yaşayabilir.

Karıncalar çok akıllı canlılardır. Yemek bulmak için önden işçi karınca gönderirler. Gönderdikleri karınca belli aralıklar ile bir sıvı bırakır ve yiyecek bulduğunda yuvasını kaybetmemek için bu yolu kullanır. Kendi bedenlerinin 20 ya da 30 kat ağırlığındaki yiyecekleri kaldırabilirler.

Evlerimize kokusunu aldıkları yiyecekler için gelen karınca eğer diğer karıncalara haber verirse mutfağınızda yüzlerce karınca görebilirsiniz. Karıncalar yumurtlama yöntemi ile çoğaldıkları için çabuk ürerler ve gruplar halinde yaşadıkları içinde evinizde bir karınca görmeniz halinde mutlaka diğerlerinin geleceğini de bilmelisiniz.

Leave a Reply