Kene İlaçlama Avcılar

Kene İlaçlama profesyonel ekiplerimiz tarafından yapılmakta, hesaplı ve kesin çözüm üretilmektedir. Özellike kene yumurtalarını etkilemesi gereken sağlık bakanlığı onaylı ilaçlar kullanılmalıdır. Yazın en sıcak aylarında aktif hale gelen keneler eğer profesyonel ilaçlama yapılmazsa çok büyük hastalıklara yol açabilmektedirler. Uzman kene ilaçlama ekibimiz ile bu sorundan tamamen kurtulabilirsiniz, İstanbul tüm ilçelerinde hesaplı ve uygun kene ilaçlama hizmeti vermekteyiz. Kene İlaçlaması zaman kaybetmeden yaptırılmalı, sıcak aylar gelmeden yumurtalar yok edilmelidir.

kene ilaçlamaKene; kan emici bir parazittir. Keneler kan emerek beslenirler. Bu sebeten dolayı neredeyse tüm hayvanlarda (Yabani,Evcil) kene bulunabilir ve insanların bu hayvanlarla teması sonucu insanlara geçebilir ve ölümlere sebep olabilir.

“Keneler uçabilen yaratıklar olmadıkları gibi canlılara ayakları ile yürüyerek ulaşırlar .”

Kenelerin Özellikleri; Keneler canlı üzerindeki beslenmesini (kan emmeyi) bitirdikten sonra canlı vücüdundan ayrılırken bir sıvı salgılarlar. İşte virüsün bulaşmasının sebebi %90 budur. Bu virüs tüm canlılara bulaşabilir fakat hayvanlarda çok hafif ve belirtisiz geçer fakat insanlarda son derece ölümcül olabilir. Keneler bir canlının kanını emmeye başladıklarında, yani sokmaya başladıklarında arı veya sivrisinek gibi hemen bırakmazlar , yapışıp kalırlar. Ağız Kısmındaki iğneyi deri altına sokarlar ve doyuncaya kadar çıkarmazlar. Keneyi çıkarmak için zorlama yapılırsa kene zehirli sıvıyı bırakır buda ölümlere sebep olabilir. Yani anlaşılacağı üzere kene ilk ısırdığı anda değil beslendiği canlıyı terk ederken zehrini bırakır.

Kene etin içine girmişse ne yapılmalıdır?
– Kene el ile çıkartılmaya çalışmamalıdır, sıkıştılan kene patlayarak zehrini kana karıştırabilir.
– Daha önce kene çıkartmamış olanlar için profesyonel hekimlere ve sağlık birimlerine başvurmak en iyi çözümdür.
– İnce uçlu alet, cımbız veya iplik parçası kullanılarak çıkarılabilir.
– Çakmak veya ateş tutulmamalı keneyi saldırgan duruma sokacak birşey yapılmamalıdır.

Kene kan ile beslenen hayvan üzerinde bulunan 3-8 mm arasında boyutları olan zararlı bir canlıdır. Genelde hayvan barınakların da, sokak hayvanların da, yeşilin bol görüldüğü yerlerde bulunan bu canlılar beslenmek amacı ile otların üzerine tırmanır ve o bölgeden geçen insan ya da bir hayvana zıplayarak geçiş yapar ve beslendikçe büyür.

Köpek gibi hemen hemen her hayvanda görülen kene fark edilmeden eve yerleşirse yumurtlama yöntemi ile çoğalabilir. Mikrobu ile çok hasta edenleri olduğu kadar zararsız olanları da vardır. Ama kenenin zehirli olup olmadığını bilmediğimiz için kene ısırması durumun da en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekmektedir.

Kene, son zamanlarda insanların korkulu rüyası olmuştur. Keneler ölümcül olan kırım kongo kanamalı ateşi hastalığını insanlara bulaştırmakta ve çok canlar almaktadır. Eklem bacaklılardan olan kene, üstten ve alttan basık bir yapıdadır. Kenelerin karnı şişene kadar kan emebilmesi için esnek bir yapıya sahiptir. Keneler yumurtlama yöntemi ile çoğalırlar. Yumurtalarını çalılık ve yeşilliklerin üzerine bırakan kenenin yavruları yumurtadan çıktığında bacakları 6 tanedir ve bu zamanla ergin olduklarında 8 e tamamlanır.

Öncelikle önemli olan özellikle kırsal kesimde yaşayan ya da piknik için ailesi ile birlikte giden insanlar kıyafetlerine ve kendilerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Dışarıda satılan vücuda sürülen kene kaçırmak için yapılan losyonlarından çok aşırı etkisi olmasa da önlem almak için kullanılmalı.Eğer pikniğe gideceksiniz çok kısa pantolon giyilmemeli ayaklar çıplak gezilmemeli mümkünse açık renk (beyaz) kıyafetler giyerseniz kene üstünüze geldiğinde fark edebilme olasılığınız olur.Ayağınızda mutlaka ayakkabı olmalı ve pantolon paçalarını da mutlaka çorabın içine koyarsanız bacağınıza tırmanmasını engelleyebilirsiniz.Eve geldiğinizde bütün kıyafetlerinizi çıkarıp mutlaka bir aile ferdi ile birlikte vücudunuzu detaylıca kontrol etmelisiniz.  Özellikle koltuk altı, kulak bölgesi, boyun bölgesi, eklem yerlerinin çevresi detaylıca kontrol edilmelidir.

Eğer bene benzeyen ufak böceklerin görülmesi durumunda en kısa sağlık kuruluşuna gidilmeli ve keneyi tek başına çıkarmak için müdahale edilmemelidir aksi takdirde bütün emdiği kanı zehri ile kusabilir.

Kene, hayvanlar üzerinde özellikle hayvan barınaklarında koyun, keçi, sığır, köpek, kedide bulunur. Ayrıca yeşilliğin ve çalılığın çok olduğu yerlerde de bulunurlar ve böylelikle insanlara, evlere gelerek yaşarlar. Keneler çok zararlı canlılar olduğu için muhakkak kenelerin bulunduğu alanlara kene ilaçlaması yapılması gerekmektedir. Kene ilaçlaması bireysel yapabileceğimiz kolay bir işlem değildir. Bu yüzden kene ilaçlaması için işinde uzman ve yasal bir firmadan yardım alınmalıdır. İlaçlama firmasından kene ilaçlaması için gelen ilaçlama elemanları itina ile alanlarınızı ilaçlar ve sizlere gerekli olan tüm belgeleri bırakır.

Leave a Reply