Kertenkele İlaçlama

Kertenkele (Lacertilia) sürüngenler içinde incelenen bir hayvan türüdür. Kertenkeleyi sürüngenlerden ayıran tek özellik bu hayvanların birçok türünün ayaklı oluşudur. Kertenkele haşeresi sıcağı seven bir canlıdır. Bu bakımdan sıcak iklimin hüküm sürdüğü birçok ülkede kertenkele canlısına rastlamak mümkündür. Kertenkelenin birçok türü tropik bölgelerde ve çöl iklimin yaşandığı alanlarda görülür. Dünyada tespit edilen kertenkele türü 3000 kadardır. Kertenkele canlısı birçok ortama adapte olmuş bir canlıdır. Bazı Kertenkele türleri suda yüzerken bazıları karada yaşar ve bazı tür kertenkelelerde havada uçabilirler.

Kertenkele haşeresinin genel özellikleri şöyledir.

Kertenkele canlısında genellikle 4 adet ayak bulunur ve her ayağın baş kısmında 5 adet parmak bulunur. Kertenkelenin tüm parmakları tırnaklı bir şekildedir ve bu sayede çok yüksek yerlere rahatlıkla tırmanır.
Bazı Kertenkele türleri 2 ayalı olurken bazılarında da hiç ayak yoktur ve tıpkı bir yılana benzer. Kertenkele bu sayede çok hızlı hareket eder.

Kertenkelenin baş bölgesinde 2 adet gözleri bulunur ve birçok türünde göz kapakları hareketli bir yapıdadır. Kertenkelenin başının ön ucunda burun delikleri ve ağız bulunur. Kertenkele haşeresinde çok uzayabilen bir dili vardır. Kertenkele bu sayede havada uçuşan böcekleri rahatlıkla yakalar ve yer. Kertenkelenin vücudu yuvarlak ve uzun bir yapıdadır. Vücudun sonunda kuyrukları bulunur. Kertenkelenin bazı türleri zehirli bazıları ise zehirsizdir. İnsanlar Kertenkeleye zarar verdiğinde savunma amaçlı ısırabilir. Bu bakımdan Kertenkele haşeresine karşı oldukça dikkatli olmak gerekir. Kertenkele yuvasını genellikle taş ve kaya altlarına ve kazdıkları toprakların derinliklerine yapar.

Kertenkele beslenmesinde hem bitkisel beslenir hem de hayvansal besinleri tükettir. Kertenkele yakaladıkları ufak böcekleri ve haşereleri besin olarak kullandığı gibi bitkilerin taze kısımlarını da kemirerek yer.
Kertenkelenin insanlara verdiği zararlar farklıdır ama Kertenkele genellikle insanların besin kaynaklarına zarar verir. Kertenkele sebze ve meyvelerin taze yapraklarını ve meyvelerin suyundan içerek zarar verir. Ayrıca ev ortamında yetiştirdiğimiz birçok saksı çiçeklerine de büyük zararlar verir.
İnsanlara zararlarından bir tanesi de insanları ısırması ve sokması olayıdır.

Kertenkele haşeresinde rejenerasyon denen olay vardır. yani kertenkelenin kuyruğu koptuğunda kendini yenileme olayı vardır. Kertenkele de yeni bir kuyruk oluşur. Ayrıca kertenkele yaşadığı yerin rengini alarak kendini gizler. Yaşadığı yerin rengini aldığı için kolayca fark edilmezler.
İnsanların karşılaştıkları belli başlı kertenkele türleri

Kertenkele haşeresi insanlara ve besin kaynaklarına zarar verdiği için mutlaka bu haşereler ile mücadele etmek gerekir. Kertenkele ile mücadelede hem sıvı ilaçlar kullanılır hem de yem tarzı palet yemler kullanılabilir.
Kertenkele ile mücadele mutlaka yasal çalışan ilaçlama firması tarafından yapılmalı. İlaçlama şirketi olarak her türlü haşere ve böcek ilaçlaması yapmaktayız. Tüm haşere ilaçlaması yaptırmadan önce mutlaka şirketimize ulaşın ve ilaçlama konusunda bizden gerekli bilgiyi alın. Kertenkele ilaçlama hizmeti için günün istenilen saatinde bizden randevu alabilirsiniz.

Kertenkele ne yer

Kertenkele canlısı besin olarak etrafta bulduğu böcek ve haşereler ile beslenir. Bağ ve bahçelere dalan Kertenkeleler ekinlerin taze kısımları ve meyvelerin sularını içerek beslenir. Kertenkeleler genellikle yaşadığı ortama bağlı olarak beslenirler. su kertenkelesi sudaki ufak böcekleri, balık yavrularını ve yumurtalarını yer. Ayrıca eve gelen Kertenkele türleri evdeki saksı çiçeklerine de zarar verir.

Kertenkele insanları ısırırsa ne yapmak gerekir

Kertenkele insanı durduk yere ısırmaz. Kertenkele kendisine zarar veren canlıları ısırır ve tırmalar. Kertenkele ısırdığında mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir. çünkü kertenkelenin zehirli olma ihtimali vardır. Kertenkele ısırmasına maruz kalmamak için, Kertenkele görüldüğünde mutlaka ilaçlama firmasında profesyonel destek almak gerekir.

Kaç tür kertenkele vardır

Kertenkele haşeresi sıcak iklimin bulunduğu her ülkede rahatlıkla yaşar ve bulunur. Dünyada yaşayan 3000 civarında kertenkele türü olduğu saptanmıştır. ülkemizde sıklıkla karşılaştığımız bazı kertenkele türleri Yılansı kertenkele, dev kertenkele, Hemşin kertenkelesi, iguana, Van kertenkelesi, Tarla kertenkelesi, çayır kertenkelesi, Keler kertenkelesi, Melez kertenkele, Uzzel kertenkelesi, İstanbul kertenkelesi, Taraklı kertenkele, çizgili kertenkele, bukalemun, ejderha kertenkelesi gibi kertenkeleler ile sıklıkla karşılaşmaktayız.

Leave a Reply