Kırkayak İlaçlama Avcılar

Zehirli haşerelerin başında gelen kırkayak ilaçlama yapılmadan yok edilmesi hayli zor olan bir haşere olmakla birlikte; yılan ve akrep gibi haşereler gibi insan yaşamı açısından tehdit oluşturan canlılar arasında yer almaktadır. Eklembacaklı bir canlı olan kırkayak sarı, kırmızı ya da kahverengi renklerinde olabildiği gibi 4 cm ile 40 cm arasında değişebilen büyüklüklerde de görülebilir. Büyük kırkayaklar, diğerlerine göre daha zararlı olmakla birlikte, çürükçül olarak beslenen bu haşerelerin çıyan gibi etçil olarak beslenen türleri de vardır. Kuytu ve pis alanlarda dolaşan, genellikle ağaç kovukları ile taş oyuklar arasında yuva yapan kırkayaklar, çıyanlar ile karıştırılabilmektedir. Biyolojik olarak bazı farklılıklara sahip olan bu iki haşere, görünüm bakımından neredeyse ayırt edilemeyecek kadar benzerlik göstermektedir. Çıyan ile kırkayak arasındaki farklar anlaşılmayacak kadar az olduğu gibi bu haşerelerin hangi türünün zehirli hangi türünün ise zararsız olduğunu ayırt etmek oldukça zordur.

Kırkayak ilaçlama uygulamaları için sıvı ilaçlar yoluyla, bu haşerenin bulunduğu alana göre belirlenen buharlama ya da püskürtme tekniği ile işlem yapılabilmektedir. Ev, iş yeri, bodrum, çatı ve binaların ortak kullanım alanları gibi yerlerde çok sık görülen bu haşerelerden kurtulmak için binanın dış bölgesini de koruma amacıyla ilaçlatmak şarttır. Bunun yanı sıra bahçe ile bitişik olan alanlarda da kırkayak ile mücadele için bahçe ilaçlaması da yapılması gereklidir. Dokunulduğu takdirde dahi zehirleyebilen ve felç gibi ani reaksiyonlara neden olan bu haşerelerden kurtulmak için kırkayak ilaçlama uygulamasında etkili böcek ilaçları kullanmak şarttır. Kalitesiz ilaçlar ile yapılan uygulamalar, bu haşerelere karşı hiçbir çözüm sağlayamayacağı gibi sağlıksal sorunlara da neden olabilecektir.

Yaşam alanlarının kirlenmesine yol açan ve milyonlarca bakterinin yayılmasına neden olarak birçok hastalığa ortam hazırlayan kırkayak ile mücadele için Sağlık Bakanlığı onayına sahip olan ve profesyonel ilaçlama elemanları ile hizmet veren böcek ilaçlama şirketleri tarafından hizmet almak gereklidir. Amatör yöntemler ile uygulanan işlemler, kırkayağa karşı etkili olamayacağı gibi, kırkayak ile bireysel mücadele, ölüme yol açabilecek sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle, zehirli haşereler ile mücadele için mutlaka profesyonel ilaçlama şirketleri tarafından hizmet alınmalıdır.

Leave a Reply