Kırkayak ilaçlama

Kırkayak ( Pencillata ) yumuşakçalar sınıfı içinde incelenen bir haşeredir. Kırkayak uzun ve yuvarlak bir vücut yapısına sahiptir. Kırkayağın vücudu bölmeler halindedir. Kırk ayak haşeresinin her vücut bölmesinde 2 çift ayak bulunur. Bir kırk ayak üzerinde türüne bağlı olarak 100’ün üzerinde ayak bulunur. Ve kırk ayak buna rağmen çok yavaş hareket eder. Yaşadığı yere ve türüne bağlı olarak farklı yapıda ve farklı renklerde olabilir. Genel olarak kırk ayak haşeresi sarımtırak, kahverengi, kızıl ve siyahımsı renklerde olabilir. Bazı kırkayak türleri karışık renkli olabilir. Kırk ayak haşeresi beslenmesinde hem otçuldur hem de etçil olarak beslenir. Kırkayak yakaladığı ufak böcek ve haşereleri yediği gibi bitki ve otların taze kısımlarını da kemirerek yer. Kırkayağın birçok türü zehirlidir. Kırkayağın zehri çiyan kadar etkili değildir. Kırk ayaklar görünüş olarak çıyana çok benzer fakat Kırkayağı çiyandan ayıran en belirgin özellik çıyanın her vücut bölmesinde 1 çift ayak oluşudur.  Kırk ayak haşeresi yuvasını toprak altına, ağaç kabukları altına, taş ve kaya altına yapar. İlkbahar ve sonbahar mevsiminde yağmurların yağması ile yuvaları su ile dolar. Kırkayak yuvasından çıkar ve yüksek yerlere çıkar ve güvenilir bölgelere sığınır. Kırkayak bu esnada insanların yaşadığı alanlara kadar gelir ve insanlar için tehlikeli olur. Evde Kırkayak görüldüğünde mutlaka tedbir almak gerekir.

Kırkayak iyi bir şekilde beslendikten sonra çiftleşir ve yumurta bırakır. Dişi Kırkayak yumurtasını toprağı kazıyarak toprak dibine saklar ve diğer haşerelerden bu şekilde korur. Kırkayak yumurtası 1 – 2 hafta içinde olgunlaşır ve açılır. Yumurtadan çıkan kırkayak yavruları hemen etraftan beslenir. Evde kırkayak genellikle böcek ve haşerenin yoğun olduğu yerleri tercih eder. Kırkayak bu nedenle nemli ve rutubetli yerlerde daha çok bulunur. Kırkayak öncelikle evlerin bodrum, çatı ve apartman boşluğunu tercih eder. Ev içinde Kırkayak genellikle su boruların kenarları kapı ve pencere eşiklerinde ve böceklerin bolca gezindiği mutfak ve banyo kısımların da bulunur.

Evde ve iş yerinde kırk ayak haşeresine rastlanıldığında kesinlikle çıplak elle dokunmamak gerekir. Kırk ayak ısırmasında insanlar zehirlenebilir ve hatta ölüm riski taşıyabilir. Kırk ayağın ısırdığı yer kızarır, şişer, şiddetli ağrı his edilir. Kırkayak ısırması sonrası mutlaka baş dönmesi, mide bulantısı ve eklem ve kas ağrıları yaşanabilir. Kırkayak ısırmasında mutlaka en kısa zamanda doktor kontrolünden geçmek gerekir.

Kırkayak ile mücadele için mutlaka en etkili yol olan ilaçlamayı tercih etmek gerekir. Kırkayak ilaçlaması için kullanılan ilaçlar sıvı ilaçlardır ve su içerikli ilaçlardır. Kırkayak için kullanılan ilaçlar kokulu ilaçlar olup püskürtme yöntemi ile uygulanmaktadır. Bu ilaçların uygulandığı alanı en az 5 – 6 saat terk etmek gerekir ve ilaçlama sonrası mutlaka 2 – 3 saat havalandırmak gerekir. Kırkayak, böcek ve haşere ilaçlaması için günün 24 saati bizden bilgi alabilir ve ilaçlama için randevu alabilirsiniz.

Kırk ayaklar ne yerler

Kırkayak haşeresi beslenmesinde hem bitki ve türlerinin taze kısımlarını ve yapraklarını kemirerek yer hem de yakaladığı ufak tefek böcek ve haşereleri yakalayıp yer. Kırk ayak ayrıca ölü hayvan leşlerinden de beslenir. Kırk ayak yaşamak için mutlaka beslenmesi gerekir. Kırkayak haşeresi beslenmeden uzun zaman yaşayamaz.

Kırkayak nerede yaşar

Kırk ayak doğal ortamda bir çok yerde rahatlıkla yaşar. Kırkayak genel olarak nemli ve rutubetli yerleri tercih eder. Doğal ortamlarda toprak altında ağaç kabukları içinde ve taş ve duvar yarıklarında yaşar. ev ortamında ise öncelikle böcek ve haşerenin bol olduğu ortamlarda yaşamayı tercih eder bu bakımdan binaların bodrum, çatı ve havalandırma boşluklarında bulunur. Ev içinde ise kapı ve pencere pervazında ve saksı çiçeklerinin etrafında bulunabilir.

Kırkayak ile çiyan nasıl ayırt edilir

Kırk ayak ile çiyan ilk baktığımızda birbirine çok benzer. kırk ayağı çiyandan ayırt etmede bazı özelliklere bakmak gerekir. Kırk ayağın her vücut bölmesinde 2 çift ayak varken çiyanın her vücut bölmesinde 1 çift ayak bulunur. çiyan üzerindeki birçok ayak zehirli bir iğne gibi görev yaparken kırk ayakta ise sadece ısırma organları zehirlidir.

Leave a Reply