Mite(akar) ilaçlama

Mite halk arasında toz akarı ve mayt isimleri ile adlandırılan küçük bir haşeredir. Gözle görülemeyek kadar küçük olan mite haşeresi insanların deri ve kıl döküntüleri ile beslenme sağlar. Mite (mayt) bu nedenle insanların teni ile temas halinde olan yatak, yorgan, yastık, koltuk gibi eşyalarında sıkça yaşar. Binlerce türü bulunan mite haşeresinin toz akarı türü ise tozlu ve pis olan ortamlarda yaşar. Koloni şeklinde yaşayan mite (mayt) zararlıları o kadar küçüktür ki 1 gram deri parçası ile binlerce akar beslenir. Vücut yapıları oval olan mitelerin vücudu tüyler ile kaplıdır.

Mitede toplamda 8 ayak bulunur ve bu ayakların 4 tanesi ön tarafta iken 4 tanesi ise vücutlarının sonundadır. Mitenin ağız yapısı çok kesici bir yapıya sahiptir. Mitenin ayakları üzerinde de tutunma kısımları bulunur. Mite evlerde çok sayıda bulunur. Mite genellikle halı üzerinde, pelüş oyuncaklar içerisinde, yatak çarşafları üzerinde ve yorganlarda yaşar. Mite haşeresine nemli ve pis olan evlerde çok sık rastalanır.

Ortama bıraktıkları dışkıları ile insanlarda astım ve bronşit gibi hastalıklara neden olan miteler, bulundukları ortama günde 20-30 kere dışkı bırakırlar. Evde mite varsa mutlaka önlem almak gerekir, mite en çok bebek ve çocukları etkiler. Çocuklarda astım ve bronşit hastalığına sebep olan mite haşeresi için, erken önlem alınmazsa ciddi sağlık sorunlarına neden olur. Evde mite böceği olup olmadığını anlamak ilk etapta çok zordur.

Evde mite haşeresi varsa mutlaka mite ilaçlaması yaptırılmalıdır. Mite ile mücadele için en etkili çözüm mite ilaçlamadır. Mutlu ilaçlama şirketi olarak her türlü ilaçlama hizmeti için 7 gün 24 saat sizlere hizmet sunmaktayız. Mite ilaçlama için bize ulaşın  sizleri mitelerden kurtaralım. Mite ilaçlama uygulaması yapan ilaçlama şirketimizden gerekli bilgileri alabilir ve tüm resmi belgeleri isteyebilirsiniz. ilaçlama şirketi olarak şunu belirtmekte yarar vardır. Mite ilaçlama uygulaması yapan Mutlu ilaçlama şirketimizce kullanılan ilaçlar sağlık bakanlı onaylı olup, tüm ilaçlarımız ziraat mühendisleri kontrolünde uygulamaya gönderilmektedir.

Mite nedir?

Miteler gözle görülmeyen insanların, hayvanları deri döküntüsü ve organik maddeler ile beslenen çok ufak yapılı canlılardır. Mite çıplak gözle çoğu zaman görülmez. Miteyi ancak büyüteç ve mikroskop ile görebiliriz. Maytlar genellikle pis ve nemli yerlerde yaşamayı seven mikroorganizmalardır.

Akarlar nasıl beslenir?

Toz akarı diğer adıyla mite beslenmesinde insan ve hayvan derisini tükettikleri gibi aynı zamanda ortamdaki organik besinler ile beslenirler. Toz akarı insan ve hayvanların bulunmadığı yerlerde yaşamazlar. Miteler yaşama yeri olarak pis ve nemli alanları tercih ederler. İnsan vücudu üzerinde mite canlısına rastlamak mümkündür. 1 gr insan derisi ile milyonlarca mite beslenebilir.

Mite nasıl ürer ve çoğalır?

Miteler beslendikten sonra bulunduğu ortama dağınık bir şekilde yumurtasını bırakır. Miteler çok hızlı ve çabuk çoğalırlar. Miteler yumurtasını halı saçaklarının diplerine, pelüş oyuncakların içlerine ve yatakların içlerine bırakır. evde ve yaşam alanında mite var ise mutlaka en kısa zamanda bu canlılar ile mücadele etmek gerekir.Maytlardan korunmak için mutlaka evlerimizi belli bir sürede ilaçlamak gerekir. Evlerde mayt oluşmaması için mutlaka sık sık temizlik yapmak gerekir ve hijyen kurallarına uymak gerekir. Maytlardan kurtulmak için ilaçlama isterken şuna dikkat etmek gerekir. İlaçlamayı kesinlikle ferdi olarak ve korsan kişilere yaptırmamak gerekir. Aksi takdirde maytlardan korunayım derken ilaçtan dolayı sağlığımız bozulabilir.

Mayt hangi hastalıklara sebep olur?

Mayt insanların yaşadığı ortama günde yaklaşık olarak 20 – 30 defa dışkı bırakır, bir ortamda milyonlarca mayt olduğunu düşündüğümüzde etrafımızda ne kadar çok pisliğin ve mikrobun olduğunu görürüz. Maytlar gerek etrafa bıraktıkları dışkıları ile gerekse yere düşen gıdaları yıkamadan tüketmekle insana mikrop bulaştırır. İnsanlar maytlar yüzünden astım ve bronşite yakalanır.

Leave a Reply