Pire ısırığı

Pireler insanlara direkt olarak ısırma yolu ile zarar veren canlılardır ve de maalesef bulaşıcı hastalıkların yayılmasında aktif olarak rol oynamaktadırlar. Pireleri tehlikeli yapan bir diğer özellikleri ise oldukça hızlı bir üreme kapasitesine sahip olmalarıdır.

Erişkin bir pire konakçısını aynı zaman dilimi içerisinde birçok kez ısırabilmektedir.

Pire ısırığı esnasında bu haşereler vücuttan kan emerler ve haşerenin vücudunda bulunan tüm parazitler bu yolla ısırılan bölgeden insana bulaşır.

Pireleri tehlikeli yapan özelliklerinin başında ise bir önceki ısırdığı konakçısında var olan tüm virüs ve de hastalıkları yeni taşıyıcısına aktarıyor olmalarıdır.

Pire ısırığı maruz kalan kişinin vücudunda özellikle ısırılan bölgelerde, kısmi kabarma, şişlik ve de kaşıntı meydana gelir. Pire ısırığı esnasında meydana gelen ağrı ve de kaşıntı nedeni ile gayri ihtiyati olarak o bölgeyi kaşıma ihtiyacı duyarız. Bu durum ise maalesef var olan hastalıkların vücudumuza yayılma hızını oldukça arttırmaktadır.

Bu yüzdendir ki pireler tarafından ısırılan kişilerin vücutlarında ısırılan bölgeye mümkün olduğu sürece dokunmamaları ve de en yakım sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekmektedir.

Leave a Reply