Sivrisinek ilaçlama

Sivri sinek, kanatlı hayvanlar içinde incelenen bir böcek türüdür. Sinek ailesinin birer ferdi olan sivrisinekler sineklerden farklı özellikler sergilemektedir. Sivrisinek küçük yapılıdır ve çok uzak mesafelere kadar uçarak hareket eder. Sivrisinek haşeresinin bedeni çok küçük ve ayakları oldukça uzun bir yapıdadır. Baş kısmında ufak iki adet gözleri bulunur ve Sivrisineğin ağız kısmında kan emen bir iğnesi bulunur. Sivrisinek haşeresinin baş kısmında 1 çift antenleri bulunur. Sivrisineğin algı sistemi çok gelişmiş bir haldedir. Sivrisinek en ufak titreşimi dahi algılar ve hemen tedbir olarak bulunduğu ortamdan uçarak uzaklaşır. Sivrisinekler daha çok gece aktif olurlar ve beslenmesini ve insan ve hayvanlardan kan emmeyi genellikle gece yapar. Sivrisinek gündüzleri genellikle kenar kuytu kısımlarda dinlenir ve beslenmez.

Sivrisinekler beslenmesinde meyve sebzelerden beslenir. Genellikle meyve ve sebzelerin suyu ile beslenir. Sivrisinek insan ve hayvanları ısırıp kanını emer. Sivrisinek yumurta bırakmak için ve yumurta yapabilmek için mutlaka kana ihtiyaç duyar. Bu bakımdan sivrisinekler insanlardan ve hayvanlardan kan emer. Sivrisinek genellikle insanlardan geceleri kan emer. Sivrisinek hayvanlardan ve hayvanlardan sürekli kan emerek beslendiği için bu canlılar arasında mikrop ve hastalığı yayar. Sivrisinek insanlardan ve hayvanlardan kan emerken büyük bir basınç ile kanı içine çeker ve sivrisineğin karın kısmı çok esnek olduğu için bu basınca dayanıklı bir şekildedir. Sivrisinek insanlara bu şekilde birçok hastalık ve mikrop bulaştırır. Sivrisinek ile insana bulaşan belli başlı bazı hastalıklar: Sıtma hastalığı, Sarı humma, Grip virüsü, Beyin iltihabı, Nil humması, Fil hastalığı, Ateşli hastalıkların birçoğu sivrisinekler ile insana bulaşır.
Sivrisineğin vücudunda bulunan mikroplar sivrisineğin yumurtasına geçer ve irsi olarak bu hastalık ve mikrop sivrisinek ile yayılmış olur. Sivrisinekler çiftleştikten sonra yumurta bırakmaya çekilir. Sivrisinek yumurtasını genellikle nemin ve suyun bol olduğu yere bırakır. Sivrisinek yumurtaları aynı gün içinde açılır ve larvalar çıkar. Sivrisinek yumurtasını genellikle lağım sularlına, bataklıklara, nemli topraklara, hayvan gübreliği üzerine yumurtasını bırakır. Bir Sivrisinek haşeresi bir defada 100’lerce yumurta bırakır.

Sivrisinekler insanları ısırdığı için ve insanlara birçok hastalığı bulaştırdıkları için mutlaka bunlara karşı bir önlem almak gerekir ve mutlaka ilaçlanması gerekir. Sivrisinek ilaçlaması bilgi ve tecrübe ister. Bunun için kesinlikle ferdi olarak ilaçlama yapmayın ve ilaçlamayı korsan sokak pompacılarına yaptırmayın. Sivrisinek ilaçlaması genellikle ya akşam saatlerinde ya da sabah erken saatlerinde yapılır. çünkü sivrisineklerin en çok aktif olduğu  saat bu saatlerdir.
Sivrisinek ilaçlamada farklı yöntemler kullanılır. Sivrisinek ilaçlamada ya sisleme yöntemi kullanılır ya da boyama yöntemi uygulanır.

SİSLEME İLE İLAçLAMA

Bu yöntem genellikle uçan haşereye uygulanır. Hazırlanan su bazlı ilaçlar sisleme yöntemi ile sivrisineğin bulunduğu ortama püskürtülür. Sivrisinek ilaçlamada kullanılan bu ilaçlar insan sağlığını olumsuz bir şekilde kesinlikle etkilememeli. İlaçlamada kullanılan ilaçların sağlık bakanlığı onaylı ilaçlar olmasına dikkat etmek gerekir.

İLAÇLAMADA BOYAMA YöNTEMİ

Boyama yöntemi ile ilaçlama yapmak her zaman doğru değildir. Boyama yöntemi ile ilaçlama sadece sivrisineğin yoğun bulunduğu ve ürediği alanlara uygulanır. Sivrisinek ilaçlamada kullanılan ilaçlar içine şeker ve glikoz maddeleri katılır ve ilaçlama yapıldığında ilaçlar yüzeye yapışır. Daha sonra şeker ve glikozdan yemek isteyen sivrisinekler hemen ölür.

Sivrisinek ilacı olarak ne kullanılır

Sivrisinek ilaçlaması genellikle sivrisineklerin yoğun olarak uçtuğu zamanlarda uygulanmalı. Sivrisinekler ya akşamın erken saatlerinde ya da sabah erken saatlerde ilaçlanmalı. Gün içinde ilaçlama yapmak uygun değildir ve sivrisinekler gün içinde kenar köşelerde saklanır ve gizlenir. Sivrisineklerin zararları nelerdir Sivrisinekler beslenmesini genellikle meyve ve sebzelerden üzerinden yapar. Dişi sivrisinek yumurta bırakabilmek ve yumurta yapabilmek için mutlaka insanlardan ve hayvanlardan kan emer. Sivrisinek insanları ısırıp kan emdiği zaman birçok hastalığı insanlara bulaştırır.

Sivrisineklerin zararları nelerdir

Sivrisinekler beslenmesini genellikle meyve ve sebzelerden üzerinden yapar. Dişi sivrisinek yumurta bırakabilmek ve yumurta yapabilmek için mutlaka insanlardan ve hayvanlardan kan emer. Sivrisinek insanları ısırıp kan emdiği zaman birçok hastalığı insanlara bulaştırır.

Sivrisinek ile ferdi mücadele etmek doğru mu

Sivri sinek ile mücadele etmek çok zordur. Bu bakımdan Sivrisinek ilaçlaması bilgi ve tecrübe ister. Sivrisinek ilaçlaması yapmak için uygun zaman tespit etmek gerekir. Sivrisinek ilaçlamayı ya akşam saatlerin de ya da sabah erken saatlerinde yapmak gerekir. Sivrisinek ve böcek ilaçlamada ferdi olarak ilaçlama yapmamak gerekir. İlaçlamada yanlış ilaçlama yöntemi uygulanırsa çevredeki diğer canlılarda bu ilaçlamadan olumsuz bir şekilde etkiler.

This article has 1 comment

  1. Merhaba, bu bir yorumdur.
    Yorum moderasyonuna başlamak, düzenlemek ve silmek için lütfen yönetim panelindeki yorumlar bölümünü ziyaret edin.
    Yorumcuların avatarları Gravatar üzerinden gelmektedir.

Leave a Reply