Tahta Kurusu ilaçlama

Tahta kurusu insanlar ve hayvanlar üzerinden kan emerek beslenen bir parazittir. Yapı ve şekil olarak diğer canlılardan farklıdır. Tahta kurusunun vücudu alttan ve üstten basık bir yapıdadır. Tahtakurusu haşeresinin bedeninin alt kısmında 6 adet ayak vardır. Tahta kurusunun ayakları çok güçlü ve yapışkan özelliğe sahiptir. Aynı zamanda tahta kurusu çok pasif olarak hareket eder. Tahta kurusunun baş bölgesinde 2 adet ufak antenleri bulunur. Bu sayede tahta kurusu besin kaynaklarını çok rahat bulur.

Tahta kurusu çok küçük yapılı olup boyu birkaç mm dir. Tahtakurusu haşeresinin beslenmesini kan emerek sağlar. Bu bakımdan sürekli insanlardan ve hayvanlardan kan emerek beslenir. Tahta kurusu üzerinde yaşadığı canlıdan günde 4 – 5 defa kan emer ve her kan emmesinde, karnı şişene kadar emmeye devam eder. Beslenmesinde sürekli kan kullanan Tahtakurusu haşeresi çbünyesinde birçok hastalık taşıyan mikropları barındırır ve bu mikropları üzerinde yaşadığı canlıya da bulaştırır. Tahtakurusu insanlar ve hayvanlar üzerinde birden çok sayıda bulunabilir. Bu bakımdan bir canlının üzerinde birçok tahta kurusunun olduğunu düşündüğümüzde hiç iç açıcı olmayan bir durum ortaya çıkar.

Tahtakurusu kan emdiği canlıyı sürekli değiştirdiği için bir canlıda ki hastalık ve mikrobu diğer canlılara rahatlıkla bulaştırır. Bu bakımdan insanlara için çok tehlikeli olan bir canlıdır. Tahtakurusu beslenmeden uzun zaman durabilir bu bakımdan kolay kolay ölmeyen bir canlıdır. Tahta kurusu evlere farklı yollarla bulaşır. tahta kurusunun kanatları yoktur ve uçamazlar. Tahta kurusu ya evcil hayvanlarla yada başka insanlar tarafından bulaştırılması ile insana bulaşır. Tahta kurusu haşeresi kan beslenmesini genellikle gece yapar. Bundan dolayı insanları uyutmaz ve sürekli ısırıp kaşındırır.

Kan emmesini tamamlayan Tahtakurusu yumurta bırakmaya çekilir. Genellikle tahta kurusu yumurtasını canlının üzerine bırakmaz. Tahtakurusu yumurtasını evin dip kenar kısımlarına, mobilya içlerine, evin çatlak ve yarık kısmına bırakır. Tahtakurusu her yumurta bırakmada 200 – 250 tane yumurta bırakır. Tahta kurusu yumurtası ortamın sıcaklığına bağlı olarak belli bir süre sonra açılır. çıkan tahta kurusu yavruları beslenmek için buldukları en yakın canlıya saldırır ve üzerinden beslenir. Bu nedenle tahta kurusu mücadele edilmesi gereken zararlı haşere türüdür. Tahta kurusundan kurtulmak için mekana tahta kurusu ilaçlama uygulaması yapılmalıdır. Mutlu ilaçlama şirketimiz İstanbul, İzmir, İzmit ve Gebze ilaçlama şubeleri ile tahta kurusu ilaçlama ve tüm haşere türlerinin ilaçlanmasında profesyonel hizmetler sunmaktadır. Mutlu ilaçlama şirketimiz tahta kurusu ilaçlama ve tüm böcek ilaçlama uygulamalarında tüm semtler için aynı fiyatlarla ilaçlama hizmeti sunmaktadır.

Tahta kurusu nasıl bir canlıdır?

Tahta kurusu insanlar ve hayvanlar üzerinden kan emer ve bununla beslenir. İnsan ve hayvanların dışında kesinlikle beslenmez.  Yani bitkisel ürünleri besin olarak kullanmaz. Tahta kurusu vücudu altan ve üsten basık bir şekilde ve bir keneyi andırır ve hiç beslenmeden 2 yıl kadar dayanabilirler.

Tahta kurusu ne  yer?

Tahta kurusu parazit olarak canlılar üzerinde yaşayan bir canlıdır. Bu böcek türleri kan emerek hayatını devam ettirir. Bir tahta kurusu haşeresi kendi ağırlığının 4-5 katı miktarınca kan emer. Karnı şişene kadar kan emdikten sonra bunu sindirmeye çekilir. Tahta kurusu sürekli kan emdiği için hem bıraktığı dışkısı hemde tahta kurusu ölüsü çok pis kokar.Tahta kurusu ilaçlama işini, ilaçlama uygulamasını ve eğitimini almış insanların yapması gerekir. Hiçbir ilaçlamayı ferdi olarak yapmayınız ve korsan kişilere yaptırmayınız. İlaçlama kaçak yapan ve yaptıranlar kanunen suçludur. İlaçlama işi çok tehlikelidir bilgi ve tecrübe ister. Bu bakımdan ilaçlama için mutlaka yasal çalışan bir ilaçlama şirketinden destek almak gerekir.

Leave a Reply