Tahtakurusu Avcılar

Ülkemizde her bölgede görülebilen tahtakurusu beslenimi için insan ya da hayvanlara ihtiyaç duydukları için nüfusun yoğun olduğu bölgelerde sıklıkla görülür. Özellikle yaz aylarının gelmesi ile tahtakurusu görülmesinde ciddi artış olmaktadır.

Yapı bakımından bakıldığında alt ve üst tarafından bastırılmış olarak oval bir yapıda olan tahtakurusu; 6 bacaklı ve kanatsız canlılardır. Bacaklarının uçlarında bulunan çengeller sayesinde her bölgeye tırmanabilirler. Başlarında bulunan antenler sayesinde yönlerini belirleyen tahtakurusu yumurtlama yöntemi ile çoğalan canlılardandır.

Evde tahtakurusu görülmesi çok tehlikelidir çok hızlı ürerler ve yavruların ergin döneme gelmesi sadece bir kaç hafta sürer. Beslenmek için kana ihtiyaç duyan tahtakurusu geceleri siz uyurken salgıladıkları sıvı ile ısıracağı bölgeyi uyuşturup kan emme işlemini gerçekleştirir. Isırılan bölde kızarıklık, kaşıntı ve kabarıklılık görülür. Her türlü canlının kanını emdikleri için bir çok mikrobun bulaşmasına neden olan tahtakurusu ile mücadele bireysel olarak mümkün değildir.

Evde tahtakurusu sıklıkla yatak odasında görülür. Kendilerine yuva olarak yatak altları, perde araları ve parke aralarını seçen tahtakurusu gündüzleri saklanıp gece beslenmekteidrler. Boyutları çok küçük olduğundan görülmesi çok zordur.

Tahtakurusu ile mücadele için sektördeki öncü ilaçlama firmaları ile görüşüp tahtakurusu ilaçlama konusunda deneyimli böcek ilaçlama servislerinden destek alabilirsiniz.

Leave a Reply