Tatarcık

Tatarcık altı bacaklı başında bir çift anteni bulunan boyutları bölgeye göre 4 mm ile 7 mm arasında değişiklik gösteren kanatlı canlılardır. Sivrisinek ile benzetilse de benzerlikler ikisininde besinini kan ile sağlamasıdır. Onun haricinde tatarcık böceğinin kabuğu tüyler ile kapılı ve rengi sarı ya da saman rengidir. Sivri sinekte tüy bulunmaz ve renkleri parlak olur.

Yumurtlama yöntemi ile çoğalan tatarcık; her defada yüzlerce yumurta yapar ve bu yumurtaları bataklık, lağım, pis su kanalı gibi bölgelere yapar. Hızlı bir şekilde erginliğe ulaşan yavrular da beslenmek için insanların olduğu bölgelere yönelirler.

Gündüzleri karanlık bölgede dinlenmeye çekilen tatarcık gece olması ile birlikte insanların üzerilerine gelerek gerektiği kadar kanın emilimini sağlar. Kanın emildiği bölge aşırı derecede kaşınır ve kızarıklık ve kabarıklık oluşur.

Tatarcıklar gruplar halinde yaşadıkları için insanların bu zararlı canlılarla savaşması oldukça güçtür. Aslında böcek ile mücadele etmek için yapılması gereken tek şey bir ilaçlama firmasından tatarcık ilaçlama için yardım istemektir.

Leave a Reply