Uyuz böceği

Uyuz böceği, deri böceğinin bir türü olup insanlara ve hayvanlara uyuz hastalığını bulaştıran canlıdır. Uyuz böceği küçük yapılı bir böcek olup gözle görülmesi çok zordur. Uyuz böceği insan ve hayvanların derisi içerisine yerleşerek ilerler ve yumurtalarını bırakır. Uyuz hastalığının belirtileri ilk olarak insanın vücudunun hassas olduğu kısımlarda belirir. Uyuz böceğinin ilk etkisi, parmaklar arasında, kasık kısımlarında ve koltuk altlarında görülür. Uyuz böceği sadece insanlarda değil aynı zamanda hayvanlara da bulaşan pis bir hastalıktır. Bu bakımdan yayılmadan ve kontrolü zor olmadan önlemini almak gerekir. Uyuz hastalığı şiddetli kaşıntıya neden olur, bunun nedeni uyuz böceğinin deri içerisinde zigzaglar halinde ilerlemesinde kaynaklanır.

Uyuz hastalığı insanlara toplu yaşanılan alanlardan ve hastalığa yakalanmış kişilerin eşyalarını kullanmak ile bulaşır. Uyuz bazen insanlara hayvanlardan da bulaşabilir. Vücudu üzerinde iltihaplı ve akıntılı yaralar oluşur kişi uyuz böceği yüzünden psikolojik sıkıntılar yaşayabilir. Uyuz hastalığına yakalanmış bir kişide vücut direnci düşer ve diğer hastalıklara daha çabuk yakalanma riski taşır. Uyuzu kontrol etmek ve uyuzdan kurtulmak diğer haşere ve böceklerden kurtulmaktan daha zordur.

Uyuzdan kurtulmak için şunları yapmak gerekir.

1. Uyuz mikrobu alan kişiler mutlaka sağlık kuruluşunda muayene olmalı.
2. Uyuz için doktor tavsiyeli ilaçlar kullanılmalı. Uyuz tedavisi için dışarıdan rast gele ilaç alınmamalı.
3. Etrafta uyuz hastalığına yakalanmış başka kişiler varsa onlarından aynı işlemden geçmesi gerekir.
4. uyuz olan hayvanlar var ise mutlaka veteriner kontrolünden geçmesi gerekir.
5. Uyuz bulaşmış kişilerin eşyaları kaynar suda kaynatılmalı ve mikroplardan arındırılmalı.
6. Uyuz hastalığının yayılma yerleri tespit edilmeli hem bu alanlar hem de yaşam alanları ilaçlama şirketleri tarafından itina ile ilaçlanmalı.
7. Temizlik ve ilaçlama olayları aynı gün içinde yapılmalı. Aksi takdirde etkili bir sonuç alınmaz.

Uyuz böceği ile mücadele için ilaçlama şirketimizden gerekli bilgiyi alabilirsiniz. Her türlü böcek, haşere ve kemirgenlere karşı ilaçlama hizmetimiz vardır. Yaptığımız tüm Uyuz böceği ilaçlama uygulaması hem garantili hem de ekonomiktir. Uyuz böceği ilaçlama için Mutlu ilaçlama şirketimizi arayınız.

Leave a Reply